9. Međunarodna revija lutkarstva Lutkokaz održat će se od 19. do 22. ožujka u Osijeku, gdje će svim zaljubljenicima u lutkarstvo i kazalište sasvim besplatno ponuditi probrane gostujuće predstave iz Italije, Slovenije, Mađarske i Srbije uz neizostavne projekte i ispite domaćina, Akademije za umjetnost i kulturu

Kao posebne poslastice ovogodišnjeg Lutkokaza izdvajamo svjetsku premijeru predstave „Pulcinella show“, talijanskog glumca i lutkara i osječkog đaka Giulija Settima, predstavu „BUM“, kazališta Moment iz Maribora te „Kako je otkriveno letenje“, Kazališta mladih Novi Sad, koja ima čast zatvoriti festival. I ove godine osječka publika moći će uživati u ginjolskim vratolomijama slavnog mađarskog junaka Vitéza Lászla u izvedbi jednog od najboljih „laszlista“ Dávida Feketea te će imati priliku premijerno pogledati diplomsku predstavu završne godine studija, što su već tradicionalno događaji koji se ne smiju propustiti.

Odlično društvo izdvojenim predstavama radit će brojni ispiti i projekti studenata glume i lutkarstva koji oduševljavaju svježinom, inovativnošću, zaigranošću i scenskom energijom. Kao i prethodnih godina, i ovogodišnji ispiti odvažnim izborom tema te originalnim pristupom lutki ruše tabu o lutkarstvu kao umjetnosti isključivo upućenoj djeci. Lutke jako vole odrasle gledatelje, a nakon 9. Lutkokaza ljubav će biti obostrana, sigurni smo.

Posjetitelji 9. Lutkokaza moći će uživati i u dvije izložbe, od kojih ističemo izložbu radova studenata Kazališnog oblikovanja AUK, dok će studenti moći sudjelovati u radionicama Zorana Petroviča i Tina Grabnara iz Slovenije, Giulija Settima iz Italije, Dávida Feketea iz Mađarske i Petra Eldana iz Hrvatske.

Svi programi su besplatni te će se, osim samog zatvaranja, održati u prostorima Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, organizatorice revije uz Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti. Samo zatvaranje održat će se u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića u Osijeku, vjernom partneru Lutkokaza.

U nastavku pogledajte raspored predstava:

UTORAK, 19. OŽUJKA

18.00 sati – AUK, svečana dvorana

SVEČANO OTVORENJE LUTKOKAZA – Otvorenje izložbe studentskih radova studija Kazališnog oblikovanja

18.30 sati, AUK prostorija 2

AUK, Ja to (ne) mogu

Mentorice: izv. prof. art. Maja Đurinović, ass. Selma Mehić

Igraju: Bojan Ban, Filip Sever

Dob: 7-77

19.00 sati, AUK, prostorija 13

AUK, Smrt ili o životu

Mentorice: doc. art. Tamara Kučinović, izv. prof. ArtD. Maja Lučić Vuković

Igraju: Stipe Gugić, Antonia Mrkonjić, Josipa Oršolić, Gabrijel Perić, Katarina Šestić

Dob: 16+

SRIJEDA, 20. OŽUJKA

9.00 sati, Prosvjetno-kulturni centar Mađara u RH

Dávid Fekete, Tiszafüred, Mađarska: Vitéz László

Autor i izvođač: Dávid Fekete

Lutke: Gyula Majoros

Dob: 3+

Jezik: mađarski

18.30 sati – AUK, prostorija 13

AUK, Malci

Mentorice: izv. prof. ArtD. Maja Lučić Vuković, ass. Matea Bublić

Igraju: Grgur Grgić, Dominik Karaula, Davor Tarbuk, Lorenco Tolić, Denis Tomić

Dob: namijenjeno djeci i svima koji se tako osjećaju

19.00 sati, AUK, prostorija br. 1

Giulio Settimo, Trst, Italija, Pulcinella show

Autor i izvođač: Giulio Settimo

Dob: 3+

20.00 sati, AUK, prostorija br. 13

AUK, Od poezije do lutke

Mentorice: doc. Art. Tamara Kučinović, ass. Matea Bublić

Igraju: Bojan Ban, Karlo Bernik, Domagoj Ivanković, Lucija Matković,Nikola Radoš, Hana Schönfeld, Filip Sever, Ivan Simon, Laura Šalov, Ana Šantar, Nina Vidan, Dorian Vrtačnik, Magdalena Živaljić-Tadić

Dob:16+

ČETVRTAK, 21. OŽUJKA – SVJETSKI DAN LUTKARSTVA

17.00 sati – program za djecu – posjet lutkarskoj izložbi, AUK, Svečana dvorana

AUK, Do koljena zlatne nožice, do lakata srebrne ručice, na svakoj vlasi svjetlucav biserčić

Mentorice: umj. sur. Selena Andrić, doc. art. Veronika Hardy

Igraju: Ana Cmrečnjak, Mihael Elijaš, Matilda Fatur, Andrija Krištof, Marijin Kuzmičić, Toni Leaković, Jura Ruža, Irin Šime Rabar, Silvijo Švast

Dob: 5+

18.00 sati, AUK, prostorija br. 13

AUK, Fifilačukogesa

Mentori: izv. prof. ArtD. Hrvoje Seršić, umj. sur. Nenad Pavlović

Igraju: Bojan Ban, Karlo Bernik, Domagoj Ivanković, Nikola Radoš, Filip Sever, Ivan Simon, Dorian Vrtačnik

Dob: 6+

19.00 sati, AUK, prostorija br. 8

AUK, Pad kuće Usherovih

Mentori: umj. sur. Nenad Pavlović, ass. Matea Bublić

Igraju: Vedran Dakić, Matko Duvnjak-Jović, Monika Lanšćak, Lucija Subotić, Zdenka Šustić, Luka Vondrak

Dob: 12+

20.00 sati, AUK, prostorija br. 1

Moment, Maribor, Slovenija, BUM

Predstava je kolektivni rad grupe, dio dvogodišnjeg projekta Unplugged.

Izvođač: Rok Kravanja

Dob: 12-99

Jezik: slovenski

PETAK, 22. OŽUJKA